Windows 8 Merak edilen Tüm Konular!


Windows (Türkçe: pencereler) isimli işletim sistemi Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemi ailesidir. Windows serüveni, dünyayı değiştirmeye 16 Bit DOS Tabanlı Windows 1,0 sürümü ile 1981’de başladı. Windows 95, 98,ME, 2000, XP, Vista Windows 7 ve Yıl 2011 ve gündemde Windows 8 var. İşte Windows 8 Sonunda  ortaya çıktı İlk izlenimlerimi, bu yazıda detaylarıyla paylaşıyorum.Windows 8 tanıyalım:

Windows 8, ilk olarak Build adı verilen bu konferansla tanıtıldı., medya mensupları da yeni işletim sisteminin detaylarını görmek için konferansları izlediler.

Hızla değişen donanım dünyasına karşılık kendini yenileyen bir Windows 8 bekliyorduk ve tam olarak beklentilerimizin karşılığını aldık diyebilirim.Microsoft, geliştirilmesine devam edilen Windows 8 işletim sistemi ile hem tablet bilgisayarlarda, hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda hem de sunucularda hizmet verecek.Bu devrimde hızla büyüyen firma, Windows 95’ten Windows 7’ye kadar alıştığımız masaüstü deneyimini silip atmıyor, sadece ihtiyaç olduğunda kullanıcılara sunuyor

Başlat Menüsü artık ?

Başlat menüsü Windows 8 Developer sürümünde kısa menü ile yer aldı ,

Resim dosyalarını seçmek için açılan yeni pencere

Windows 8 Hangi Bilgisayarlarda Çalışır?

Merak edilen bir diğer soru da bu.sahip oldukları bilgisayarın bu yeni işletim sisteminin üstesinden gelip gelemeyeceğini merak ediyordur.Windows 7’de bu tereddütleri gidermek için önemli performans iyileştirmelerinde bulunan Microsoft, Windows 8’de de bu iyileştirmelere devam etmiş durumda. Kısaca; Windows 7‘yi çalıştıran her bilgisayar, Windows 8’i de çalıştıracak.

Sistem gereksinimleri: 

  • Windows 8 Geliştirici Ön izleme, Windows Vista ve Windows 7
  • 1 (GHz) veya daha hızlı 32-bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci
  • 1 (GB) RAM (32-bit) veya 2 GB RAM (64-bit)
  • 16 GB boş sabit disk alanı (32-bit) veya 20 GB (64-bit)
  • WDDM 1.0 veya üstü sürücüye sahip, DirectX 9 grafik aygıtı
  • Dokunmatik giriş yararlanan multi-touch destekleyen bir ekran gerektirir
  • Metro tarzı Apps çalıştırmak için ekran çözünürlüğü 1024 X 768 veya daha fazla ihtiyacımız var

Windows 8 Developer Nereden indirebilir.?

Windows 8 Developer Preview downloads

32-bit (x86) (2.8 GB)   –   64-bit (x64) (4.8 GB)  –  64-bit (x64) (3.6 GB)

Windows 8 Developer Preview kurulum ( Detaylı anlatım)

Microsoft için işletim sistemi kadar tarayıcı pazarı da çok önemli . Donanım gücünü de arkasına alan Internet Explorer 10, Microsoft için bir dönüm noktası.

Windows 8 ile beraber çıkacak olan tarayıcı ise Internet Explorer 10 olacak. Windows 7 kullanıcıları arasında en çok tercih edilen tarayıcı olarak unvanını koruyan Internet Explorer 9’daki hız güvenlik ve gizlilik kombinasyonu, daha da geliştirilerek Internet Explorer 10’da geliştirilerek devam ediyor.

Internet Explorer 10Tek bir tarayıcı için iki Ara yüz mevcut mevcut.Windows 8 Metro Ara yüzünde, Internet Explorer 10  Flash player veya Silverlight , Tarayıcı eklentileri kullanımı mümkün olabilecekmi ilerleyen günlerde çalışmalar gösterecek?.

Internet Explorer 10 Preview 2 daha iyi HTML5 desteği sağlar

http://ie.microsoft.com/testdrive/ http://internet-explorer-10-platform-preview.en.softonic.com/

Internet Explorer 10 Tüm detayları ile IEBlog :Yeni Internet Explorer 10 üç ana alanda bir araya geliyor:

  • Destek teknolojileri: CSS3 konumlandırılmış Şamandıralar, HTML5 sürükle-bırak, Dosya Okuyucu API, Medya Sorgu Dinleyiciler ve HTML5 Formlar bir ilk aşağı
  • Geliştirilmiş performans ve daha etkili bir laptop daha az pil kullanarak yeteneklerini CPU / GPU kullanma yeteneği
  • IFrames yalıtım için Sandbox HTML5 kullanılarak geliştirilmiş güvenlik

Store, Uygulamalar ..

Store Microsoft’un bir devriminden daha bahsederek bu konuya da açalım; Stor adında bir uygulama merkezi geliyor. Cep Telefonlarından alıştığımız bu sistem sayesinde, uygulamalara erişmek, yüklemek çok daha kolay,ve hızlı.Uygulama Geliştiricilere pencere açılmış oldu Uygulamaların geliştirildiği ekran, yeni nesil cihazlara hazır.

Klasör  : Windows 7’de olduğu gibi geliştirilerek korunuyor.Hatta masaüstünde klasör yapısının daha çok zenginleştiğini bile söyleyebiliriz.  Tek dokunuşta, veya tıklamada işlemlerinizi  yapabiliyorsunuz. En basiti, her gün bir çok kez yaptığımız işlemlerden biri olan klasörde seçilen belgeleri masaüstüne kopyalamak, Windows 8 ile sadece bir tıkla yapılıyor.

Çoklu Monitör sayesinde birden çok ekran kullanım alanı.

Microsoft’un amacı sadece Windows işletim sistemi olan bilgisayarlar olmadığını da belirtelim. Firma çok daha büyük hedefler ve amaçlar için bu işletim sistemini piyasaya çıkardı

Fare ve Klavyelere artık gereksinim kalmıyormu.?

Eğer dokunarak yazı yazmaktan hoşlanmıyorsanız, veya dokunmatik ekran donanım yok ise tek yapmanız gereken şey, klavyeyi bilgisayara takmanız. Birkaç saniye içinde donanım gerekli yazılımı kurup kullanıma sunuyor.Windows 8 yüklü tablet bilgisayarda, bluetooth üzerinden bağlanan bir kablosuz klavye kullanabilirsiniz. Bu şekilde klavyenin sunduğu kısayol avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Denetim Masası (Control Panel)Metro arabirimin sunduğu en güzel yeniliklerden biri Son derece basit ve tek tıkla yapıyorsunuz En çok gerekli olan Denetim Masası’nı (Control Panel) Windows 8’de kullanmak, son derece kolay.İsteyenler, alışık olduğumuz  ekranı da kullanabilir.

Görev Yöneticisi ,“Windows Task Manager”   (Ctrl+Alt+Del )

Vazgeçilmez bir araç yanıt vermeyen,kilitlenen, hata uyarısı veren programları kapatmak için kullandığımız bir uygulama.Artık geliştirilmiş Yenilenen arayüzde “son işlemler” hizmetler, programlama, ağ ve kullanıcı sekmelerinin olduğu Win 8 resmi blog sitesinde  bilgisi verildi.

Windows 8’deki Windows Update böyle çalışacak!

Windows 7’deki Windows Update otomatik güncellemelerin geliştirilerek ,yeni arayüzünde Geri sayım sayacı, yeniden başlatma konusunda sizi uyarır.! Windows 8 resmi blog sayfasında yapılan duyuruya göre Windows Update, tüm yeniden başlatma işlemlerini bir yeniden başlatmaya indirgeyecek. Ekranın alt kısmındaki güç düğmesi de “Güncelle ve kapat”, “Güncelle ve yeniden başlat” seçeneklerine sahip olacak.

Format Tarih Oldu? format atmak tek tıkla son derece basit.

Dosyalarınız korunsun istiyorsunuz ve Windows’un yeniden kurulmasını istiyorsunuz. Bunun için ekranda görülen “Refresh yo ur PC without affecting yo ur files” seçeneğini tıklamanız yeterli.2.seçenek, bilgisayarınız tertemiz olsun, ne var ne yok gitsin, sıfırdan Windows 8 gelsin diyorsanız o zaman “Reset your PC and start ov er” seçeneğine tıklamanız yeterli. Olacak Sosyal paylaşım siteleri, bu uygulamalarla  tek tıkla çok daha kolay.

Sosyal paylaşımlar tek menü, tek tıkla .

Windows 8 çatısı altında birleşmeyi başarmış ve ortaya gerçekten de çok iyi, hızlı, kullanımı kolay bir işletim sistemi geliyor.

Yeni klavye kısa Yollarının listesi:

Bir uygulamayı hızlı bir şekilde bulabilir ve çalıştırabilirsiniz. Hemen hemen bütün eski tuş kombinasyonu Windows 8 üzerinde çalışıyor. Kısa yol menüsünü açmak için sadece sol alt logoya fareyi sürükleyin ettirin.

Win + Boşluk tuşu: Giriş dilini ve klavye Ara yüzünü değiştirir
Win + C: tarih saat
Win + D: Masaüstünü gösterir
Win + E: Windows Gezginini açar
Win + F: Arama panelini açar
Win + H: Paylaşım büyüsünü açar
Win + I: Ayar menüsü açar
Win + K: Bağlantı büyüsünü açar
Win + L: Bilgisayarı kilitler
Win + O: Ekran döndürmeyi kilitle
Win + Q: Arama panelini açar
Win + R : Çalıştır ’ı açar
Win + V : Dilimleri döndürür
Win +W : Ayar arama penceresini aç
Win + Y : Masaüstüne bak
Win + Z : Uygulama çubuğunu aç
Win + Shift + V : Dilimleri tersine döndür
Win + Enter : Konuşmacıyı aç
Win + PgUp : Pencereleri sola taşı
Win + PgDn : Pencereleri sağa taşı
Win + Shift + . : Bölümü sola taşı
Win + . : Bölümü sağa taşı

 

Reklamlar

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About yilmazsuat

http://about.me/yilmazsuat

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: